Coefficient estimates for H-p spaces with 0 <p <1

Visa fullständig post



Permalänk

http://hdl.handle.net/10138/324422

Citation

Brevig , O F & Saksman , E 2020 , ' Coefficient estimates for H-p spaces with 0 <p <1 ' , Proceedings of the American Mathematical Society , vol. 148 , no. 9 , pp. 3911-3924 . https://doi.org/10.1090/proc/14995

Titel: Coefficient estimates for H-p spaces with 0 <p <1
Författare: Brevig, Ole Fredrik; Saksman, Eero
Medarbetare: University of Helsinki, Department of Mathematics and Statistics
Datum: 2020-09
Språk: eng
Sidantal: 14
Tillhör serie: Proceedings of the American Mathematical Society
ISSN: 0002-9939
Permanenta länken (URI): http://hdl.handle.net/10138/324422
Abstrakt: Let C(k, p) denote the smallest real number such that the estimate vertical bar a(k)vertical bar = 0) a(n)z(n) in the H-p space of the unit disc. We compute C(2, p) for 0 <p <1 and C(3, 2/3), and identify the functions attaining equality in the estimate.
Subject: 111 Mathematics
Licens:


Filer under denna titel

Totalt antal nerladdningar: Laddar...

Filer Storlek Format Granska
1905.09547.pdf 250.7Kb PDF Granska/Öppna

Detta dokument registreras i samling:

Visa fullständig post