ON A GENERALIZED QUASIHYPERBOLIC CONDITION IN A BOUNDED DOMAIN

Visa fullständig post



Permalänk

http://hdl.handle.net/10138/333159

Citation

Harjulehto , P , Hurri-Syrjanen , R , Kapulainen , J & Rogovin , S 2021 , ' ON A GENERALIZED QUASIHYPERBOLIC CONDITION IN A BOUNDED DOMAIN ' , Mathematical Reports , vol. 23 , no. 1-2 , pp. 157-173 . < http://imar.ro/journals/Mathematical_Reports/php/2021/Mrc21_1_2.php >

Titel: ON A GENERALIZED QUASIHYPERBOLIC CONDITION IN A BOUNDED DOMAIN
Författare: Harjulehto, Petteri; Hurri-Syrjanen, Ritva; Kapulainen, Juha; Rogovin, Sari
Upphovmannens organisation: Geometric Analysis and Partial Differential Equations
Department of Mathematics and Statistics
Datum: 2021
Språk: eng
Sidantal: 17
Tillhör serie: Mathematical Reports
ISSN: 1582-3067
Permanenta länken (URI): http://hdl.handle.net/10138/333159
Abstrakt: We study properties of bounded domains when the domains satisfy a generalized quasihyperbolic growth condition.
Subject: quasihyperbolic growth condition
Poincare inequality
Whitney cube counting condition
111 Mathematics
Referentgranskad: Ja
Licens: unspecified
Användningsbegränsning: openAccess
Parallelpublicerad version: publishedVersion


Filer under denna titel

Totalt antal nerladdningar: Laddar...

Filer Storlek Format Granska
14.pdf 325.3Kb PDF Granska/Öppna

Detta dokument registreras i samling:

Visa fullständig post